Barselona je prelep grad, u kome možete uživati danima. Mi smo iskombinovali odlazak na BCN Bachata kongres sa posetom Barseloni i to je bio spektakularan miks. Uspeli smo da u četiri dana provedenih u Barseloni vidimo puno i ovde vam prenosimo najlepše trenutke.
Put do Barselone
Do Barselone smo leteli iz Beograda, Wizz Airom. Osim Wizza, do Barselone leti i Air Serbia, koja povećava broj letova, tako da imate svakodnevno mogućnost da vidite ovaj biser Katalonije. Let traje oko dva i po sata. Kada birate let osim cene obratite pažnju i na vreme, jer kasniji letovi prave dodatne komplikacije po pitanju transfera do hotela. Nama je kašnjenje Wizzovog leta od sat vremena prozrokovalo da smo ostali bez zadnjeg direktnog autobusa koji je vozio do Santa Suzane. Zato smo morali da jurimo konekcije i da gubimo živce kako bi stigli na odredište. Ali to je lepota putovanja, smešta vas u neočekivane situacije i traži od vas da u trenutku reagujete. Aerodrom El Prat ima dobre konekcije sa gradom, pa autobusima ili metroom možete lako stići gde poželite.
Prvi dan u Barseloni
Kada smo pravili plan za Barselonu, imali smo listu obaveznih mesta koje želimo posetiti. Među njima je bila Trijumfalna kapija i Park Citadela. Na našu sreću, linija voza koji prolazi kroz Santa Suzanu ima stanicu koja se nalazi vrlo blizu Trijumfalne kapije. Odatle kreće prelep kompleks parkova koji se završava zološkom vrtom. Ovog puta nismo imali vremena da posetimo zološki vrt, ali će biti prilike.
Trijumfalna kapija Barselona
Trijumfalna kapija u Barseloni (Arc de Triomf) podignuta je 1888. godine, kao ulazni portal za Svetsku izložbu održanu u Barseloni iste godine. Dizajnirao ju je katalonski arhitekta Josep Vilaseca i simbolizuje napredak i inovacije, predstavljajući Barselonu kao moderan i otvoren grad.
Kapija je napravljena u neomudéjar stilu, što je španska arhitektonska tradicija inspirisana islamskom umetnošću. Razlikuje se od većine trijumfalnih kapija u Evropi, koje su uglavnom posvećene vojnim pobedama.
Park Citadela
Park Citadela (Parc de la Ciutadella) u Barseloni je jedan od najvažnijih i najlepših parkova u gradu. Izgrađen je na mestu vojne citadele koju je podigao španski kralj Filip V nakon opsade Barselone 1714. godine kako bi kontrolisao grad. Tokom 19. veka citadela je srušena, a prostor je preuređen u park za Svetsku izložbu 1888. godine. U parku se nalazi i zgrada koja je nekada služila kao oružarnica citadele, a danas je sedište Parlamenta Katalonije. Centralno mesto zauzima „Cascada“ – monumentalna fontana sa skulpturama inspirisana Rimskim fontanama. Dizajn fontane pripisuje se arhitekti Josepu Fontseréu, a Antoni Gaudí je učestvovao u izradi dok je još bio student. Park je dom mnogih autohtonih i egzotičnih biljaka, koje se mogu naći u i oko veštaćkog jezera u kojem posetioci mogu veslati čamcima.
Gotska četvrt
Gotska četvrt je srce starog grada Barselone i bila je političko, versko i društveno središte još od rimskih vremena. Rimljani su ovde osnovali naselje Barcino, čiji se ostaci, poput delova zidina i stubova iz rimskog doba, i dalje mogu videti. U njoj se nalazi Katedrala Barselone kao jedan od najvažnijih primera katalonske gotike, sa svojom impresivnom fasadom i bogato ukrašenim enterijerom. Ukoliko ne želite da čekate u redu za kupovinu karata, to možete uraditi online. Za ljubitelje Pikasa nezaobilazan je njegov muzej u gotskoj četvrti. Poklonici savremene umetnosti imaju svog favorita u Moco muzeju.
Drugi dan u Barseloni
Za drugi dan smo planirali obilazak Španskog trga, Magične fontane, Nacionalnog muzeja Katalonske umetnosti i tvrđave Monžuik. U vreme naše posete Barseloni trajali su radovi oko Španskog trga. Zbog toga cela ta oblast nije imala vodu na javnim prostorima, pa ni Magične fontane. Ostaje žal za tim, ali verujem da će biti drugih prilika da sve ovo vidimo.
Španski trg Barselona
Ovo je jedan od najvećih trgova u gradu i važna transportna raskrsnica koja povezuje više delova Barselone, uključujući Gran Vía, Paral·lel i avenije koje vode do Montžuika. Njegova centralna pozicija čini ga pristupnom tačkom za razne znamenitosti u okolini. Od trga kreće put prema brdu Montžuik, gde se nalaze Nacionalni muzej umetnosti Katalonije (MNAC), Olimpijski stadion i Magične fontane. Nekadašnja arena za borbe s bikovima transformisana je u tržni centar sa spektakularnom panoramskom terasom. Osim pogleda, nema mnogo da ponudi. Ako planirate šoping, učinite to na nekom drugom mestu.
Iako je Španski trg u Barseloni impozantan, nama je i dalje omiljeniji onaj u Sevilji . Ipak, ovo je nezaobilazno mesto za mnoge destinacije i svakako vredno posete.
Magične fontane u Barseloni
Fontane su izgrađene u isto vreme kada i Španski trg, 1929. godine za održavanje Svetske izložbe. Poznate su kao jedna od najposećenijih i najlepših atrakcija u gradu, zahvaljujući spektakularnim predstavama koje kombinuju vodu, svetlost, boje i muziku. Sa preko 3000 vodenih mlaznica i preko 4000 LED sijalica, stvaraju prizor za pamćenje.
Na žalost, već neko vreme traju radovi u ovom delu grada, pa mi nismo mogli da vidimo ovaj spektakl. Ali smo mogli da uživamo u Aveniji kraljice Marije Kristine koja je od Venecijanskih tornjeva, preko fontana vodi do Nacionalnog muzeja.
Nacionalni muzej katalonske umetnosti
Nacionalni muzej katalonske umetnosti (Museu Nacional d’Art de Catalunya, skraćeno MNAC) nalazi se u veličanstvenoj palati Palau Nacional, izgrađenoj za Svetsku izložbu 1929. godine. Posebno su zanimljive freske sačuvane iz katalonskih crkava iz 11. i 12. veka. Freske su prenete direktno iz originalnih crkava u Pirinejima kako bi bile očuvane, a prikazuju zadivljujuće biblijske scene. Može se videti izuzetna sličnost sa freskama koje se nalaze u našim manastirima iz srednjeg veka. Muzej takođe poseduje značajnu kolekciju umetnosti iz renesanse i baroka, uključujući dela umetnika kao što su El Greco, Diego Velázquez i Francisco de Zurbarán.
Tvrđava Monžuik
Do tvrđave možete stići pešice, ali je put dosta strm i naporan. Mi smo rešili da se provozamo žičarom i vidimo kakav je pogled sa nje. Kada smo mi kupovali karte, gužve su bile ogromne. Zato preporučujem da se karte kupe online.
Na vrhu brda Monžuik nalazi se tvrđava koja je izgrađena u 17. veku. Imala ključnu ulogu u raznim sukobima, uključujući Rat za špansko nasleđe (1701–1714) i Napoleonove ratove. Tokom Frankove diktature tvrđava je korišćena kao zatvor i mesto pogubljenja političkih protivnika, uključujući Lluísa Companysa, predsednika Katalonije. Sa tvrđave i obližnjeg vidikovca se pruža fantastičan pogled na grad. Ulaz u tvrđavu se naplaćuje, ali ako ste u Barseloni prve nedelje u mesecu, u nedelju su mnogi muzeji besplatni, pa tako i ulazak u ovu tvrđavu. Karte za sve ove posete možete kupiti i online.
Muzej pomorstva
Spuštajući se sa brda Monžuik, slučajno smo prolazili pored jedne impresivne građevine. Kada smo ušli u nju videli smo da je to Muzej pomorstva i da je na našu sreću i da je ulaz besplatan. U ovom muzeju je ulaz slobodan svake nedelje posle 15 časova. Ne postoji mogućnost online kupovine karata, već možete rezervisati preko telefona sa sajta. Obožavam pomorske muzeje i žao mi je što nisam imao vremena da posetim onaj u Lisabonu, odmah pored Jeronimskog manastira. U ovom muzeju može se videti ceo galeon, sa prelepim rezbarijama, u savršenom stanju. Muzej lepo objašnjava život na brodu u vreme velikih otkrića. Zahvaljujući mornarici Španija je postala jadna od najmoćnijih država sveta.
Treći dan u Barseloni
U svim našim dosadašnjim putovanjima nikada nismo videli da je neko toliko uticao na arhitekturu grada kao što je Antonio Gaudi u Barseloni. Sa slobodom mogu da kažem da je danas Barselona Gaudijev grad. Najlepše što se može videti ima pečat ovog genija koji je ceo svoj život posvetio Barseloni. Svi naši dani provedeni u njoj bili su lepi, ali ovaj će biti sačuvan u našim srcima kao jedan od najlepših na svim putovanjima.
Park Guelj
Početak nije obećavao. Iz Kalelje smo rano krenuli, kako bi stigli u 10:00 na turu sa vodićem. Planirao sam da sa želežnićke stanice kod Trijumfalne kapije koristimo Uber do parka, ali su vožnje non stop prihvatane i otkazivane. A vreme je prolazilo. Na kraju smo morali da jurimo do autobuske stanice gde smo koristili liniju V19 koja nas je vozila do samog sabornog mesta u parku. Vožnja je trajala preko posla sata, tako da smo došli pet minuta pre zakazanog roka. Malo kidanje živaca, ali je to bio kraj problemima.
Park Guelj je bio monumentalni projekat. Početkom dvadesetog veka Barselona je bila centar industrijske revolucije. Grad se širio, proizvodnja rasla a sa njom i zagađenje. Zato je najbogatiji čovek tog vremena, Euzebi Guelj, rešio da napravi kompleks za bogate porodice Barselone, kako bi ih izmestio iz centra grada. Za sprovođenje svoje vizije u delo, angažovao je svog miljenika, Antonija Gaudija. Gaudi je bio kontroverzna ličnost. Čak su i njegovi profesori govorili da će sud o tome da li je lud ili genije dati vreme, a ne oni. Gaudi je bio inspirisan prirodom i želeo je da oblike iz nje prenese u ovaj kompleks.
U parku možete videti potporne stubove koji podsećaju na stabla drveća. oble zidove koje asociraju na talas koji se lomi, klupe koje vijugaju oko trga kako bi ljudi lakše mogli da pričaju. Gaudi je svakom svom elementu posvetio pažnju da bude funkcionalan i lep. Centralno mesto je trg koji je ujedno bio i vodeni kolektor. Kišnica bi prolazila kroz pešćani pod i preko šupljih potpornih stubova završavala u rezervoarima. Prostor ispod centralnog trga bio je predviđen za zaklonjenu tržnicu. Šuplji stubovi su mogli da drže veliki teret glavnog trga iznad zahvaljujući inovativnom korićšenju kupola. Sve je činilo savršenu celinu. Ceo kompleks je bio samoodrživ. Na žalost, bogati sloj Barselone, kome je ovaj kompleks bio namenjen, ujedno je bio i najkonzervativniji deo društva. Oni nisu mogli da zamisle život u ovakvom okruženju i ceo projekat je propao. Zato sada imamo prelep park u kome mogu da uživaju svi a ne privatni kompleks za bogatu elitu.
Kuća Visens
Kuća Visens (Casa Vicens) se smatra prvim Gaudijevim projektom u kome je demonstrirao svoj jedinstveni stil, koji kasnije postaje sinonim za katalonski modernizam. Kuća je poznata po svojoj fasadi ukrašenoj keramičkim pločicama jarkih boja, inspirisanim prirodom, posebno motivima cveća i biljaka. Gaudi je ovde kombinovao maurske, neogotičke i orijentalne elemente, što je doprinelo stvaranju jedinstvene arhitektonske kompozicije. Od 2005. proglašena je delom svetske kulturne baštine pod zaštitom UNESCO-a. Sada je muzej posvećen Gaudijevom kreativnom radu. Karte možete kupiti online ili direktno na blagajni muzeja.
Kuća Mila
Kuća Mila (Casa Milà), poznata i kao La Pedrera (što znači “kamenolom”), jedno je od najpoznatijih dela Antonija Gaudija i jedno od najistaknutijih primera katalonskog modernizma. Izgrađena između 1906. i 1912. godine za bogatu porodicu Mila, ova zgrada predstavlja vrhunac Gaudijeve kreativnosti i vizije.
Kuća Mila je poznata po svojoj talasastoj fasadi koja podseća na prirodne formacije poput pećina ili stena. Ova fluidna forma čini je revolucionarnom za svoje vreme i simbolom organske arhitekture. Casa Milà je 1984. godine upisana na listu svetske baštine UNESCO-a, kao deo šireg priznanja Gaudijevih dela. I ona je sada muzej koji dnevno posećuju hiljade ljudi, zato je dobro da karte kupite online.
Kuća Batljo
Kuća Batljo (Casa Batlló), je još jedno od remek-dela Antonija Gaudija, poznata je po svojoj jedinstvenoj arhitekturi i simbolici inspirisanoj prirodom i katalonskom kulturom. Izgrađena 1877. godine, zgrada je 1904. godine renovirana prema Gaudijevim planovima po narudžbini bogatog tekstilnog magnata Žozepa Batlja. Danas je jedno od najprepoznatljivijih dela katalonskog modernizma.
Fasada je obložena keramičkim pločicama i staklenim mozaicima u živim bojama, koje stvaraju iluziju površine vode. Balkoni i prozori imaju neobične oblike, često se poređuju sa školjkama, lobanjama ili kostima, što doprinosi misterioznom i organskom izgledu.
Gaudi je primenio napredne tehnike ventilacije i osvetljenja, koristeći centralni atrijum za optimalnu distribuciju prirodnog svetla i svežeg vazduha kroz čitavu zgradu. Enterijer kuće osmišljen je s pažnjom na detalje, sa zakrivljenim linijama, prirodnim svetlom i elementima inspirisanim morskim svetom. Stepenište nalikuje kičmi morskog stvorenja, plafoni imitiraju talase, prozori oblik kornjače. Ovde se najbolje vidi srž Gaudijeve filozofije, da priroda ne zna za prave uglove. Sve je oblo, fluidno, ogansko. Ali sve ima svoju svrhu.
Dizajn kuće često se tumači kao aluzija na priču o Svetom Đorđu (katalonskom zaštitniku) i zmaju. Krov podseća na leđa zmaja, sa šarenim keramičkim pločicama i krstom koji simbolizuje mač Svetog Đorđa. Uz kuću Milu, ovo je jedno od najposećenijih lokacija u gradu. Zato preporučujem da karte kupite online.
Četvrti dan u Barseloni
Za kraj smo ostavili dve totalno različite ali na svoj način fantastične posete. Ako u nekom gradu koji posećujemo postoji akvarijum, trudimo se da ga obiđemo. Tako je bilo na Malti, Beču, Ševeningenu i Lisabonu. Najbolje smo ostavili za sam kraj. Sagrada Familiju, simbol Barselone.
Akvarijum u Barseloni
Akvarijum u Barseloni (L'Aquàrium de Barcelona) je jedan od najvećih i najpoznatijih akvarijuma u Evropi, a poznat je po svojoj raznovrsnosti morskog života. Nalazi se u Port Vellu, blizu centra grada i predstavlja jednu od glavnih turističkih atrakcija, posebno za porodice i ljubitelje morskog sveta. Akvarijum ima više od 11.000 morskih životinja iz preko 450 različitih vrsta, uključujući hobotnice, morske zvezde, pingvine, meduze.
Glavna atrakcija akvarijuma je 80 metara dugačak podvodni tunel koji pruža osećaj šetnje kroz morsko dno. Posetioci mogu uživati u pogledu na ajkule, raže i druge morske vrste koje plivaju iznad i oko njih.
Akvarijum je dom više vrsta ajkula, a posebne emisije i programi omogućavaju posetiocima da svašta nauče o ovim fascinantnim stvorenjima. Karte za akvarijum se mogu kupiti na licu mesta ali da bi izbegli gužve i uštedeli na vremenu, uvek preporučujem kupovinu online.
Sagrada Familia – simbol Barselone
Kupovina karata za Sagrada Familiju
Sagrada Familia je bila prva na listi poseta kada smo planirali put u Barselonu. Ali smo naišli na problem pri pokušaju online plaćanja karata preko oficijelnog sajta. Iako sam unosio validne podatke kartice, javljala se greška. Probao sam sa drugom i rezultat je bio isti. Posle tih pokušaja obe kartice su bile blokirane. Kada sam zvao banku javili su da je kupovina preko tog sajta blokirana i da mogu da zatražim da se skine blokada ali ako dođe do problema sa karticom (krađa podataka) oni ne snose odgovornost. To je važilo za UniCredit i Intesu. Platili smo preko virtuelne kartice koju smo ugasili posle toga. Druga opcija je da koristite proverene sisteme za online kupovinu karata.
Sagrada Familija-vizija jednog genija
Probaću da što detaljnije i interesantnije prenesem svoje utiske o ovom Gaudijemom remek-delu. Ali sam siguran da koliko se god trudio, reči i slike neće moći da opišu osećanje koje sam imao kada sam zakoračio u nju i pogledao na gore.
Puno ime ovog hrama je Basílica i Temple Expiatori de la Sagrada Família a razlog je što ni crkva ni grad nisu hteli da finansiraju izgradnju ovako avangardnog zdanja. Njena izgradnja je u potpunosti finansirana od prodaje ulaznica i privatnih donacija. Ova bazilika se gradi od 1882. godine a završetak se očekuje 2027. godine. Kombinacija je neogotičkog stila i Gaudijeve jedinstvene vizije inspirisane prirodom, religijom i simbolizmom.
Spoljašnjost Sagrada Familije
Fasade
Sagrada Familia ima tri glavne fasade, od kojih svaka simbolizuje ključne događaje iz Isusovog života:
Fasada Rođenja (La Façana del Naixement):
Posvećena Isusovom rođenju, ova fasada je ispunjena detaljima koji slave prirodu i život. Prekrivena je skulpturama koje predstavljaju biljke, životinje i scene iz detinjstva Isusa. Skulpture su ispunjene optimizmom i nadom, naglašavajući radost dolaska Mesije. Tri portala simbolizuju Teološke vrline: Veru, Nadu i Ljubav.
Fasada Muke (La Façana de la Passió):
Posvećena Hristovom stradanju i smrti, ova fasada ima dramatičniji i minimalistički stil, što je u kontrastu sa Fasadom Rođenja. Skulpture su stroge i ugaone, prikazujući bol i žrtvu. Prikazane su ključne scene poput Poslednje večere, Judinog poljupca i Raspeća.
Fasada Slave (La Façana de la Glòria):
Još u izgradnji, predstavljaće Hristovo vaskrsenje, večni život i poslednji sud. Biće najmonumentalnija i povezaće vernika sa Bogom kroz uzvišenu simboliku.
Kule
Kada bude završena, bazilika će imati 18 kula: 12 posvećenih apostolima, 4 jevanđelistima, jedna Bogorodici i najviša kula Isusu Hristu (visoka 172,5 metara). Kule su dizajnirane tako da podsećaju na plamene sveće koje uzdižu molitve ka nebu. Na žalost, nismo uspeli da nađemo karte koje uključuju i posetu kulama. Bilo bi lepo videti hram odozgo kada sve bude gotovo 2027.godine.
Ulazi i ukrasi
Svaka vrata imaju biblijske natpise i ukrase. Na primer, na Fasadi Rođenja su reči iz Jevanđelja o rođenju Isusa, dok su na Fasadi Muke natpisi koji prate Hristovu smrt. Na Fasadi Muke, iza Judinog poljupca, nalazi se mistično polje sa brojeima, čiji je zbir 33 ma kako god gledali.